Продовжуємо історії про ліфти Санкт-Петербурга, що з’явилися в 19 столітті. Від багатьох раритетних підйомників залишилися тільки спогади очевидців, креслення, фото, в кращому випадку шахти. Але збереглися відреставровані і модернізовані ліфти, що перевозять пасажирів і сьогодні.
Під кінець 19 століття співробітникам Біржі на Василівському острові замість пішого підйому з першого на третій поверх і назад запропонували транспортування в шикарному ліфті. Клерки і керівництво їздили в кабінці з килимами та дзеркалами.
Нині від цього обладнання збереглася тільки шахта, кабінка постраждала в період ВВВ. Після її закінчення в підйомнику змонтували нудну стандартну кабіну з радянським дизайном. Серед перших пасажирських підйомників було і обладнання в Царському Селі, а також садибі Кусково.
Найбільш незвичайне застосування ліфта придумали в будинку Фаберже. Він розташовувався на Великій Морській вулиці, 24, як і центральний офіс ювеліра, і квартира з 15 кімнатами. Так ось функцією спеціально сконструйованого броньованого ліфта був про збереження коштовностей.
Так як Фаберже боявся пограбування, цілодобово підйомник був під напругою, а вночі його блокували між першим і другим поверхом. Працював з підйомним устаткуванням ліфтер завжди був в щільних гумових рукавичках і калошах, проте одного разу його вразив удар струмом.
Але ліфт-сейф не зміг захистити багатства сім’ї Фаберже. Після лютневої революції в Петрограді, злякавшись нальотчиків, клієнти Фаберже, що довіряли його виключної чесності, принесли на зберігання в ліфт-сейф свої коштовності.
Але небезпечніше будь-яких злочинців були чекісти, 1918 році сейф розкрити вони не змогли, але добралися до нього в травні наступного року. Якими скарбами вони оволоділи і на яку суму, таємниця покрита мороком.
Описи, що знаходяться там речей, не було зроблено, відомо лише, що в 1918 році в будинку Фаберже було цінностей на 7,5 мільйона золотих рублів і практично всі вони були викрадені. А дивовижний підйомник і нині існує в колишньому будинку імператорського ювеліра.
Ліфт для витонченої жінки – дружини Казакова
Ще один пасажирський домашній ліфт Санкт-Петербурга відомий завдяки мініатюрним габаритам. Його створювали спеціально для дружини Казакова, який був почесним громадянином і жив на 9-й лінії Васильєвського острова, 54.
Кабіна ліфта дозволяє переміщатися між поверхами тільки одному пасажиру. Механізм ще жодного разу не реставрувався, але підйомник в своєму незмінному вигляді функціонує і сьогодні, тому назвати безпечними поїздки в раритеті можна.