sky
lift

Підйомник Асансер

Продовжуємо нашу екскурсію по відомим підйомників світу. Представляємо вашій увазі витяг Асансер в Туреччині.

Проблема швидко переміщення по населеним пунктам, побудованим на крутих пагорбах, вирішується за допомогою міських підйомників. У багатьох старовинних містах такі ліфти функціонують вже багато десятків років. У цій статті ми хочемо розповісти про один з найвідоміших в світі вуличних підйомників з оригінальною назвою Асансер. Вежа з громадським ліфтом розташована в одному з історичних кварталів Ізміра в Туреччині. Підйомник функціонує з 1907 року і є сполучною ланкою між кварталом Караташ, який лежить на морському узбережжі, і вулицею Халілрифат-Паша, розташованої на високому пагорбі.

Історична довідка

До моменту запуску ліфта два рівня міста були з’єднані між собою крутий сходами, що складається з 155 ступенів. Ідея побудувати міський підйомник прийшла банкіру Несімом Леві Байракоглу – він інвестував кошти в будівництво грандіозної споруди. Над проектом працювали імениті інженери з Італії і Франції. У 30-ті роки минулого століття одна з веж ліфта використовувалася для розміщення розважальних об’єктів – театру, фотостудії, кінозалу. У 1942 році підйомник був проданий приватній особі і знову перейшов в міську власність лише в 1983 році. Спочатку для переміщення кабін використовувалися двигуни різних типів – парова машина і електричний мотор. У 1985 році застарілий парової механізм замінили на електропривод. У 90-ті роки вежа і дві кабіни підйомника були відреставровані.

Конструкція підйомника Асансер

Вежа ліфта, що складається з чотирьох ярусів, має квадратний перетин. Нижній ярус висотою в чотири поверхи виконаний з натурального каменю, верхні – з червоної цегли. Площа кожного наступного ярусу менше попереднього. Вхід в башту оформлений відразу трьома широкими дверними отворами, над одним з яких розміщується пам’ятний знак із зазначенням року побудови і імені автора ідеї проекту. На рівні третього ярусу розташовується вихід на вулицю Халілрифат-Паша, шлях пасажирів лежить через місток з міцними чавунними огорожами. Сьогодні на цьому балконі функціонує кафе з прекрасним видом на місто і затоку. Верхівку будівлі вінчає металевий купол, під яким розташовується машинне відділення підйомника.

Ліфт Асансер вважається однією з головних визначних пам’яток Ізміра. Підйомник обладнаний за останнім словом техніки, але в його оформленні вдалося зберегти характерні риси геніального старовинної споруди.

 

схожі статті