sky
lift

Ліфт Санта Жушта

За всю історію існування ліфтів в світі побудовано величезну кількість оригінальних підйомників – багато хто з них можна сміливо зарахувати до чудес техніки і архітектури. Одне з таких споруд – ліфт Ельовадор-ді-Санта-Жушта, побудований в Лісабоні в 1902 році за проектом інженера Рауля Месньер дю Понсар. На момент відкриття підйомник вважався найбільш передовим і високотехнологічним в Європі. Сьогодні цей об’єкт є пам’яткою національного значення Португалії.

Ліфт Санта Жушта використовується місцевими жителями для переміщення між двома районами міста. Підйомник пов’язує вулицю Руа-ду-Кричу з площею Ларгу-ду-Карму і служить сполучною ланкою між районом Байша, розташованим в низині, з районом Шиаду, який лежить на пагорбі. Ліфт є популярним туристичним об’єктом і однією з головних визначних пам’яток Лісабона.


Конструкція і оформлення ліфта Санта Жушта
Підйомник виготовлений з чавуну. Протягом п’яти років після запуску ліфт працював на паровому двигуні, а після був переведений на електричний привід. Загальна висота конструкції – 45 метрів. Щоб переміститися з нижнього рівня на верхній, потрібно піднятися на висоту 32 метрів в просторій кабіні. Для виходу на площу пасажири проходять по критому мосту. На даху підйомника розташовується оглядовий майданчик, який користується великою популярністю серед туристів. З верхньої точки ліфтової вежі відкривається прекрасний вид на місто. Щоб потрапити на верхній оглядовий майданчик, необхідно заплатити півтора євро і піднятися по гвинтових сходах.
У підйомнику функціонує дві кабіни, оформлені у вишуканому стилі неоготики. Внутрішній простір кабін декоровано натуральною деревиною, латунню, дзеркалами. Кожна кабіна розрахована на 19 сидячих і 10 стоячих місць, але за максимальною заповнюваності ліфта діють деякі обмеження. Піднятися одночасно можуть 20 чоловік, спуститися – тільки 15 пасажирів.


Лісабон славиться наявністю численних пагорбів і схилів, переміщатися по яким місцевим жителям і туристам не так вже легко. Рауль Месньер дю Понсар став автором проектів більшості міських ліфтів Португалії. Завдяки зусиллям майстра, Лісабон став більш комфортабельним для життя. Багато з підйомників Рауля не збереглися до наших днів, але ліфт Санта Жушта успішно функціонує і сьогодні, радуючи туристів і допомагаючи місцевим жителям переміщатися по горбах Лісабона.

схожі статті