sky
lift

Від книги рекордів Гіннеса до київських ліфтів

На зорі пасажирського ліфтобудування, все, що було пов’язано з ліфтами, можна сміливо вносити в книгу рекордів Гіннеса, а ось сьогодні в нашій країні склалася сумна ситуація. Розглянемо цікаві факти з минулого і актуальні нинішні.

Ліфти-рекордсмени

Найперший ліфт, зі згаданих істориками, побудували в далекому першому столітті нашого тисячоліття для найбагатшого римського імператора тирана – Нерона. А ось офіційно зафіксованим першим пасажирським підйомником став ліфт Людовика XV.

Його встановили в Версалі в 1743 році, щоб король міг непомітно підніматися в будуар до своєї коханки. На півстоліття від французького короля відстала російська монархія. У Зимовому палаці знаменитим Кулібіним в 1795 році були розроблені і змонтовані гвинтові підйомники – крісла.

Перші підйомники рухалися завдяки зусиллям прислуги або тяглової худоби. А ось перший гідравлічний пасажирський ліфт розробили у Франції в 1867 році, він був пізніше змонтований в Ейфелевій вежі.

Електричні ліфти аналоги сучасним придумали в Німеччині в 1880 році. У нашій країні перше ліфтове обладнання встановили в Львові в 1836 році. Цей «мамонт» пропрацював цілих 160 років (а сучасні ліфти – 25 років і термін закінчився!)

Не набагато менше відкатав київський перший ліфт – 112 років до 1999 року, причому ні де-небудь, а в самому Міністерстві енергетики. Ось як якісно вміли робити пасажирські підйомники наші прабатьки.

Сумні факти про сучасні ліфти

Сьогодні в Києві працює понад 22 тисяч пасажирських підйомників. І мало не половина з них вже відслужила по 25 років. У адміністрації столиці немає можливості ні відключити їх, ні замінити, тому обмежуються регулярними ремонтами.

Довідка. Стандартне пасажирське обладнання в Україні розраховане на 2 – 6 осіб (400 кг), вантажні ліфти можуть перевозити до 5 т. Швидкісні київські підйомники встановлені на телевежі, вони піднімають зі швидкістю 4 м/с, при середньому показнику – 1 м/с.

За кордоном в хмарочосах по 100 і більше поверхів встановлюються ще більш швидкісні пасажирські та вантажопасажирські ліфти. Вони переміщують зі швидкістю 5 – 7 м/с величезна кількість людей одночасно, аж до 60!

Київські ліфти нового покоління

Є про українські ліфти і перспективна інформація. Підйомники нового покоління не потребують спеціального техобслуговуванні і машинному відділенні. Всі їх механізми розташовуються в шахтах.

Нові київські ліфти їздять безшумно, споживають на 30% менше електрики, мають ультрасучасний вид і обладнані антивандальними негорючими кнопками і не розбиваються лампочками.

І таких супер ліфтів в столиці все більше. Їх замовляють для готелів, банків, комерційних центрів. Є новомодний ліфт, відповідно оформлений, і в київському посольстві Ватикану, а також у приватних клієнтів, наприклад в котеджі одного бізнесмена встановили білий ліфт.

схожі статті