sky
lift

Космічні ліфти

Ідея реалізації проекту космічного ліфта не є новою. Вперше в історії людства про це всерйоз задумалися ще в другій половині XIX століття, однак тоді дослідникам ще не вдавалося знайти той матеріал, який би виявився досить сильним для того, щоб досягти космосу.
Пізніше вчені почали працювати над тим, щоб створити так звані вуглецеві нанотрубки. Останні досі розробляються, тому питання про те, чим же є космічний ліфт – фантастикою або реальним проектом, – все ще залишається відкритим.
Космический лифт

Теоретично міцності вуглецевих нанотрубок має вистачити для утримання космічного ліфтового обладнання. Використання цієї технології для установки ліфтів і ліфтових шахт, здатних доставляти людей в космос, було запропоновано одним з наукових співробітників Королівського коледжу (Лондон, Великобританія) – Марком Мідовніком. За його словами, незважаючи на те, що необхідні механізми ще не розроблені, вуглецеві нанотрубки можуть стати першим матеріалом, який насправді може бути застосований для досягнення бажаного результату.

Якщо припустити, що в кінцевому підсумку дослідники все-таки зможуть створити для космічного ліфта в достатній мірі міцний кабель, то його потрібно буде зберігати під напругою, вдаючись при цьому до використання методу зовнішнього відцентрового прискорення і користуючись можливостями природної сили тяжіння.

На більш детальне вивчення цієї ідеї, а також на розробку якомога більш наближеною до остаточного варіанту моделі космічного підйомного пристрою організація NASA (Сполучені Штати Америки) готова надати суму в розмірі близько трьох мільйонів доларів. Гроші можуть бути виділені протягом найближчих п’яти років.

Як вважають вчені, що входять до групи дослідників лондонського Королівського коледжу, завдяки досягненням в сфері світових нанотехнологій фахівці нарешті зможуть перетворити, здавалося б, нездійсненну мрію про подорожі на космічних підйомниках в дивовижну реальність.

Наукові співробітники переконані в тому, що вуглецеві нанотрубки є саме тим матеріалом, з якого вже в найближчому майбутньому можна буде зробити унікальний трос. Передбачається, що його довжина буде збільшуватися в космічному просторі до більш ніж 35 тисяч кілометрів. Цей трос, як очікують експерти, буде застосовуватися з метою доставки тих чи інших вантажів з земної поверхні в космос та навпаки.

схожі статті