Ми звикли, що ліфт – обладнання для будинку, офісу, торгового центру. Тобто, сприймаємо підйомники, як вид транспорту, розташованого в будівлі і має досить нудне призначення: перевозити вгору – вниз пасажирів.
Однак з панорамними ліфтами все зовсім інакше. Є навіть підйомники, розташовані окремо від будівлі і навіть зовсім без будівлі. І вони не просто транспорт, а засіб для розваги туристів.
Панорамний ліфт для середньовічної фортеці
На узбережжі Середземного моря на Валлетті давним-давно стояла середньовічна фортеця. У 1905 році до неї прибудували підйомник. Це портове місто на Мальті в той період процвітав, мав широкі торгові зв’язки.
Однак війни і інші зміни зробили Валетту малозначущими місцем, було вирішено, що обслуговування ліфта не окупається, тому в 80-х роках його розібрали. Але сьогодні Валетта відоме туристичне місце, навколо нього снують круїзні лайнери і в фортеці знову приплив відвідувачів.
Тому нещодавно до фортечних стін знову прибудували ліфт, на цей раз панорамний. Його завдання не тільки переміщати пасажирів і жителів Валетти з верхньої частини міста в нижню і назад, але і захоплювати їх розкішними панорамами моря і узбережжя.
Звичайно ціна цього ліфта, як і вимоги до розробників, була висока. Ні в якому разі не можна було пошкодити пам’ятник архітектури, при цьому потрібно було забезпечити 100% -ву безпеку.
Панорамний ліфт назвали Barrakka, він має висоту двадцятиповерхового будівлі і створений архітекторами з бюро Architecture Project. Навколо обладнання для додаткової безпеки змонтована сітка з алюмінію, яка додатково розсіює сонячні промені, щоб пасажирам було приємно оглядати околиці.
Ліфт – атракціон
Ще один зовсім не домашній ліфт – панорамний підйомник «Іль Біго» (від «бігов» – портовий кран). Він розташований в італійському портовому місті Генуя. Конструкція ліфта, ніби створена з вантажних стріл пароплава і візуально нагадує павука, а функції він виконує, як у колеса огляду.
Округла кабінка підйомника розташована на найдовшій стрілі. Вона дає повний (на 360˚) огляд, піднімаючись на висоту сорок метрів, і відкриває перед пасажирами чудову панораму моря з кораблями, бухти, порту і старовинної частини Генуї.
Кабіна у диво атракціону “Іль Біго” всього одна, тому щоб покататися, потрібно вистояти довгу чергу. Створено незвичайний ліфт архітектором Ренцо Піано в 1992 році для виставки в честь 500-річчя подорожі Христофора Колумба.