sky
lift

Ліфти в замках середньовіччя, частина I

Старовинні замкові ліфти кардинально відрізняються від сучасних підйомників. Ліфти епохи Середньовіччя випромінюють розкіш і багатство, підкорюють дивною історичною енергетикою. Найяскравіші і цікаві приклади старовинних підйомників можна зустріти в Чехії.

Ця країна славиться розкішними середньовічними замками – в деяких з них донині збереглися ліфтові кабіни. За сотні років вони втратили свій первозданний шик, але від цього не стали менш привабливими і зачаровують. Пропонуємо здійснити віртуальну подорож до цих дивних підйомниках.

Ліфт в замку Закупи

Чеський замок Закупи в Ліберецькому краї став одним з перших європейських будівель, в якому був встановлений ліфт. Сталося це в 1870 році: спеціально для короля Фердинанда V була виготовлена ​​кабіна, розрахована на двох пасажирів. У старовинному ліфті не їздили стоячи: перебуваючи в кабіні, члени королівської сім’ї сиділи на двох зручних кріслах з м’якою оббивкою. Підйомник був підвішений на сталевих тросах і приводився в рух через лебідочний механізм і зубчасті передачі.

Для переміщення ліфта з першого поверху на третій використовувалася м’язова сила двох чоловік. В останній раз ліфтом користувалися в 1900 році. На сьогоднішній день він зберігся в задовільному стані. Туристи можуть оглянути інтер’єр кабіни, вивчити старовинні механізми – лебідку, противаги, троси, а також зайти в машинне відділення.

Ліфт в замку Конопіште

У замку ерцгерцога Франца Фердіненда д’Есте, недалеко від чеського міста Бенешов, функціонував ліфт з гідроприводом. Підйомник допомагав пасажирам курсувати між чотирма поверхами будівлі. Ліфт був встановлений в 1896 році – в цей період набули широкого поширення поршневі водяні двигуни. За один хід поршня ліфт долав відстань від нижнього поверху до верхнього зі швидкістю півметра в секунду. Механізм був влаштований таким чином, що зупинка на поверхах здійснювалася автоматично.

Щоб уникнути аварійних ситуацій ліфт був оснащений захисним спорядженням. Варто звернути увагу не тільки на технічне наповнення, а й на оформлення кабіни, захисної клітки, вхідних дверей. Вишукані візерунки, дзеркала, дерев’яні елементи – всі ці прикраси можна розглянути і сьогодні під час екскурсії по замку. На даний момент ліфт не працює. Кабіна, відкрита для туристів, зупинена на одному з поверхів будівлі.

схожі статті