Зовсім не обов’язково подорожувати по світу, щоб побачити дива – дивовижні пам’ятки є навіть в київських будинках. І це не що-небудь екстраординарне, а всього лише пасажирські підйомники.
У будинку 8 на вул. Паньківська є два унікальних підйомника. Їх особливість в прекрасних художніх зображеннях, які споглядаєш через скляні двері, піднімаючись в кабіні ліфта.
Коли будівля реконструювалося, в планах був панорамний ліфт, розташований на фасаді будівлі. Через прозорі дверцята мешканці будинку могли б милуватися навколишньою красою. Однак до стилю український модерн, в якому споруджено будинок, зовнішній ліфт не підходить.
В результаті вийшло, як у нас завжди буває: ліфт розташований в шахті, двері скляні, а пасажири «милуються» голим бетоном. Причому таких підйомників два: один в лівому крилі будівлі, а другий – праворуч.
А завдяки натхненню і творчим здібностям відомого живописця Михайла Химичем (він також зобразив панорамне графіті з видами Києва на стінці котельні, вул. Тимошенко, 13-А) шахти цих київських ліфтів були розписані фарбами.
Один ліфт став «чоловічим», він їздить до 7 поверху, а другий «жіночим», що піднімається до 6 поверху. Статеве поділ підйомники отримали по тематиці картин. Перша кабіна починає свій шлях з глибин землі, мине крихітне зарибнене озеро, проїжджає крізь підводну Атлантиду, повз героїв Біблії піднімається на верхній поверх, на стіні якого картина скручується сувоєм.
Через прозорі двері другий кабіни мешканці будинку милуються картинами жіночої тематики: Мадонною і дамою з горностаєм, чарівним єдинорогом і безліччю інших міфічних створінь жіночої статі, зображених на стінах шахти.
Ви вже хочете проїхатися в цих незвичайних ліфтах? Є один мінус – мешканці будинку дуже оберігають свою визначну пам’ятку. Вони готові розповісти про красу, але чужинців в кабінки не пускають, тому фото дивовижних ліфтів досі немає. Може у вас вийде покататися і зафіксувати красу?!
За держстандартам і СНіП в українських будинках ліфти в п’ятиповерхівках не підходять. Підйомники встановлюються в будівлях з поверховістю від 6 поверхів і вище, в під’їздах п’ятиповерхових будинків для ліфтових шахт навіть немає місця.
Однак на замовлення мешканців підйомники можна встановити зовні будівлі. Так надходять зі старими п’ятиповерхівками. Прикладом може послужити так званий адаптаційний ліфт в київському будинку за адресою вул. Червоноармійська, 16.